نویسنده : امیرحسین قنبری | تاریخ : 1398/10/8 ساعت 3:32 بعد از ظهر

بررسی اولیه ی XBox X Series

امسال در مراسم game awards 2019 شرکت مایکروسافت از کنسئل نسل نهمی خود رونمایی کرد . دراین مقاله به بررسی اولیه ی این کنسول می پردازیم.

X Box X Series کنسول نسل بعدی شرکت مایکروسافت است که در اواخر سال 2020 عرضه می شود. این دستگاه که قبلا با نام پروژه اسکارلت شناخته می شد، در مراسم game awards 2019 با یک تریلر که شکوه و قدرت این کنسول نسل نهمی را نشان می داد رو نمایی شد . این کنسول به احتمال زیاد در نوامبر یا دسامبر سال بعد یعنی سال 2020 و برای تعطیلات کریسمس عرضه می شود .

شکل ظاهری ایکس باکس سری ایکس شبیه به یک مکعب مستطیل است که بسیار مورد انتقاد قرار گرفت و در آینده نیز حواشی زیادی درباره این طراحی خواهیم دید . در بالای این کنسول که هم می توان به صورت افقی و هم عمودی استفاده کرد یک فن بسیار قوی قرار دارد که گرمای شدید ناشی از سخت افزار قوی و حجم زیاد آن ها را از دستگاه خارج کند که همچنین طبق گفته ی رییس ایکس باکس این فن بسیار کم صدا است و همانند سری های قبلی ایکس باکس می باشد . همچنین روی بدنه این دستگاه لوگوی درخشان ایکس باکس قرار دارد که شاید به عنوان دکمه پاور نیز باشد . کنترلر ایکس باکس وان سری ایکس نسبت به کنترلر های قبلی تغییر زیادی نکرده است وتغییرات بسیار ریزی در ظاهر خود دارد . همچنین اندازه این کنترلر ها کمی کوچک تر شده و برای دست های کوچک نیز طراحی شده . همچنین از کنترلر های سری قبلی نیز می توان برای ایکس باکس سری ایکس استفاده کرد و همچنین از کنترلر های سری ایکس میتوان برای  pc  و کنسول های سری قبل نیز استفاده کرد .

همچنین برای پردازنده کنسول ایکس باکس سری ایکس از سری پردازنده های Zen 2 شرکت AMD استفاده شده است که عملکرد بسیار قدرتمندی را به ارمغان می آورد . همچنین جهت بهره گیری کنسول از قابلیت بازی بدون توقف باید از یک رم قوی و یک حافظه قوی استفاده کرد که برای این کنسول یک رم قوی GDDR6 و یک هارد NVMe ssd در نظر گرفته شده است که این دستگاه را به یک غول در میان کنسول های دیگر تبدیل می کند .

طبق اخبار منتشر شده برای بازی های ایکس باکس سری ایکس بازی های hellblade 2 و halo infinite در نظر گرفته شده اند که در مراسم game awards 2019 با منتشر شدن یک تریلر برای hellblade 2 به همه قدرت و توانایی کنسول های نسل بعدی ثابت شد و گیمر های سراسر جهان را مشتاقانه در انتظار رویداد E3 2020 که قرار است جزئیات و توضحیات بیشتری ارائه داده شود قرار داد.