نویسنده : امین جادریان | تاریخ : 1398/9/13 ساعت 3:56 بعد از ظهر

هزینه های زندگی خود را با این 4 گام مدیریت کنید!

مدیریت هزینه های روزانه به 4 گامی که جیب شما را پر از پول نگه می دارد. بودجه بندی ، پس انداز ، سرمایه گذاری و هزینه کردن به صورت هوشمندانه

همانطور که همه می دانیم کشور و به طبع آن مردم در شرایط سختی به سر می برند . از تحریم های خارجی گرفته تا مشکلات داخلی . یکی از مواردی که می تواند در این زمینه کمک رسان و بسیار مفید باشد مدیریت هزینه ها و افزایش هوش و دانش مالی است.

بسیاری از افراد این تفکر را دارند که برای پس انداز کردن ، بودجه بندی و ... حتما باید دارای درآمد بالا باشند اما این چنین نیست و درواقع خلاف این امر درست است . افرادی که دارای درآمد پایین تر یا سرمایه کمتر هستند به پس انداز و مدیریت هزینه های خود به صورت علمی نیاز بیشتری دارند.

در این پست 4 گام و نکته بسیار مهم را برای شما بازگو خواهیم کرد که به کمک آن ها می توانید هزینه های خود را مدیریت کنید.

 

1. بودجه بندی کنید

 

بودجه بندی

اولین و مهم ترین قدم و درواقع ساده ترین قدم بودجه بندی است.

برای شروع کار باید یک ماه هزینه های خود را به طور کامل و ریز به ریز یادداشت کنید. نیازی به محدود کردن خرج ها نیست در قدم اول فقط میخواهیم میزان خرج های یک ماهه خود را بدانیم. پس از پایان یک ماه لیست نوشته شده را مشاهده کنید. متوجه خواهید شد بسیاری از خرید ها و خرج های صورت گرفته درواقع کاملا غیرضروری است. برای مثال خود من در اولین ماه متوجه شدم که ماهانه به میزان 800 هزار تومان برای خوراک هزینه می کردم. درماه دوم با اصلاح بودجه بندی تنها 300 هزارتومان در این بخش هزینه کردم و درواقع باعث بهبود وضعیت خوراک هم شد :) .

پس از حذف موارد غیرضروری نیاز به محدود کردن هزینه های دیگر باتوجه به میزان درآمد شماست.

برای مثال اگر درماه 2 میلیون تومان درآمد دارید و ماهانه 700،000 تومان برای خرید لباس هزینه می کنید ، حتما باید در این مورد تجدید نظر کنید.

پس از محدود کردن این موارد نوبت به تهیه لیست بودجه بندی ماه جدید می رسد.یک لیست مانند لیست زیر تهیه کنید

 

درآمد ماهیانه : 2،400،000

هزینه ها :

خوراک : 600،000 تومان

اجاره ماهیانه : 650،000 تومان

پس انداز : 400،000 تومان

سرمایه گذاری : 400،000 تومان

تفریح : 200،000 تومان

باشگاه : 50،000 تومان

موارد دیگر : 100،000 تومان

مجموع هزینه ها : 2،400،000

 

این لیست درواقع بودجه بندی شماست و با هزینه های شما متفاوت است. در طی ماه جدید تمامی هزینه های خود را بنویسید و سعی کنید بر اساس بودجه مشخص شده هزینه کنید. پس از پایان ماه هزینه ها را با لیست بودجه بندی مقایسه کنید.

حال نسبت به ماه گذشته می توانید مشاهده کنید که چه مقدار با کاهش هزینه ها رو به رو شده اید و می توانید پس انداز کنید.

 

در نوشتن بودجه بندی با خود رو راست باشید

بودجه بندی درواقع برای صرفه جویی در هزینه ، مشخص کردن هزینه هر بخش از زندگی شماست . درواقع این پول متعلق به شماست پس در نوشتن هزینه ها و ... با خود رو راست باشید. برای مثال اگر نمیتوانید ماهانه 300،000 تومان پس انداز کنید پس این مورد را ننویسید . 

اگر نمی توانید برای مثال کمتر از 1 میلیون تومان در ماه هزینه خوراک کنید پس مبلغ واقعی را بنویسید. تا زمانی که اعداد واقعی و درست را بدست نیاورده اید بودجه بندی نکنید زیرا دراینصورت بودجه بندی مفید بودن خود را از دست میدهد.

پس با خود رو راست باشید.

2. پس انداز کنید

 

پس انداز کنید

بسیاری از افراد پس انداز کردن را بسیار سخت می بینند و با خود میگویند که من درآمد آنچنانی ندارم که بخواهم پس انداز کنم. اما این حرف کاملا نادرست است.

درواقع با بودجه بندی کردن به صورت درست و اصولی می توانید هزینه های زندگی خود را کاهش دهید و مقدار پولی را که در پایان از هزینه های ماه قبلتان کمتر است را می توانید پس انداز کنید

درواقع شما باید هرماه حداقل 20 درصد میزان درآمد خود را پس انداز کنید. برای مثال اگر در ماه 2 میلیون تومان درآمد دارید میزان 400،000 تومان را باید پس انداز کنید. با اینکار درسال از 24 میلیون تومان درآمد خود مبلغ 4،800،000 تومان را پس انداز کرده اید.

 

3. سرمایه گذاری کنید

 

سرمایه گذاری

در دنیای امروز مردم تمامی کشور های پیشرفته از کودکان گرفته ( توسط والدین ) ، جوانان تا افراد کهن سال جامعه سرمایه گذاری میکنند. تصور اشتباه دیگری که در کشور ما یا میتوان گفت بیشتر کشور ها و جوامع جهان سوم وجود دارد این است که سرمایه گذاری نیاز به مبلغ بالایی از سرمایه دارد. اما باید بگوییم که این جمله هم کاملا اشتباه و نادرست است.

یکی از بهترین بازارها برای سرمایه گذاری بازار بورس است. شما می توانید به راحتی کد معاملاتی بورس خود را دریافت کرده و شروع به سرمایه گذاری در بورس کنید. البته این نکته را باید متذکر شد که سرمایه گذاری در بورس نیازمند داشتن دانش و تجربه است اما برای شروع باید با مبالغ کمتر شروع کرده و به اصطلاح چم  و خم کار را به دست آورید. 

به طور متوسط یک فرد با سرمایه گذاری در بورس می تواند سالانه حداقل 50 درصد به سرمایه خود اضافه کند. برای مثال شما اگر 20 میلیون تومان را در بورس سرمایه گذاری کنید ( در صورت گذراندن دوره های لازمه و کسب تجربه ) می توانید حداقل 10 میلیون تومان درآمد کسب کنید. حال اگر شما ماهانه 2 میلیون تومان حقوق دارید برابر سالانه 24 میلیون خواهد بود . با یک حساب سر انگشتی می توان گفت شما درواقع تقریبا نصف درآمد سالانه خود را می توانید از طریق بورس بدست آورید.

 

 

4. به درستی هزینه کنید

 

هزینه مالی

 

پیش از خرید کردن هر چیزی 24 ساعت به خود فرصت دهید. این 24 ساعت واقعا مهم و طلایی است. بسیاری از خرید هایی که انجام می دهیم هیجانی است . برای مثال وارد یک فروشگاه می شوید و یک ساعت را می بینید و به آن علاقه مند می شوید و ممکن است آن را خریداری کنید. اما اگر به خود 24 ساعت فرصت دهید قطعا از قید این خرید خواهید گذشت.

نکته دیگر برای خرید درست توجه به حراج ها است . حراج های فصلی و ... . در این حراج ها می توانید به مقدار زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

از فروشگاه هایی که همواره تخفیف دارند خرید کنید. اینکار نیز در کاهش هزینه بسیار به شما کمک می کند.

تا جایی که ممکن است وسایلی را که برای مدت کوتاهی نیاز دارید قرض بگیرید و خریداری نکنید. برای چند روز وسیله را قرض گرفته و پس از استفاده به صاحب آن برگردانید با اینکار هم اینکه در هزینه ها صرفه جویی کرده اید هم اینکه فضای خانه را شلوغ نکرده اید.

بسیاری از نکات برای کاهش هزینه ها حین خرید وجود دارد که با تفکر می توانید به آن پی ببرید.

 

سخن نهایی اینکه در صورت رعایت کردن این نکات می توانید به شکل محسوسی کاهش دهید. 

بودجه بندی ، پس انداز ، سرمایه گذاری و کاهش هزینه ها در حین خرید یا خرید هوشمندانه 4 نکته بسیار اساسی در مدیریت هزینه هاست و برای تمام افراد جامعه ضروری است. با دیگر پست های مدیریت مالی و افزایش هوش مالی همراه ما باشید.